قیمت گذار پرسپولیسی بوده

علی فتح الله زاده می گوید قیمت گذاری برای واگذاری تیم های استقلال و پرسپولیس غیر واقعی است.

سرپرست باشگاه استقلال در گفت و گویی به تحلیل بحث قیمت گذاری تیم های استقلال و پرسپولیس پرداخت. فتح الله زاده البته قبل از هر چیز برای مان شرط کرد که عکس خنده هایش در کافه خبر را برای گفت و گویش استفاده نکنیم؛« حاجی جان آن عکس را که می گذارید هواداران تیم ، می ترسند. ما آنجا آن همه عکس خوب گرفتیم ، حالا شما گیر دادید به آن یک عکس؟»

فتح الله زاده درباره اینکه چرا قیمت پایه پرسپولیس بیشتر از استقلال است ، گفت:« شک نکن قیمت گذار پرسپولیسی بوده است!( او این جمله را می گوید و با صدای بلند می خندد) ماشاالله همه جا این دوستان پرسپولیسی رخنه کرده اند.»

اما آیا پارامتر هوادار بیشتر پرسپولیسی در این ارزشگذاری نقش داشته؟ فتح الله زاده در این باره می گوید:« من که می گویم طرفداران دو تیم یک اندازه هستند. حتما برای این قیمت گذاری ، شاخص های دیگری داشتند. در داربی های اخیر که می بینید استقلالی ها اگر بیشتر نباشند ، تعدادشان کمتر هم نیست. تازه ما در این چند سال اخیر ، 3 بار ورزشگاه آزادی را مملو از تماشاگر کردیم و ورزشگاه یکدست آبی بوده اما این اتفاق برای پرسپولیسی ها نیفتاده.» فتح الله زاده البته این سه بار را احتمالا برای بازی های فینال لیگ قهرمانان آسیا در سال 78 ، بازی حذفی لیگ قهرمانان با الاتحاد در تهران در سال 80 و بازی پایانی لیگ 1384 برابر برق شیراز در ورزشگاه آزادی می گوید که استقلال با رهبری قلعه نویی قهرمان شد و تعداد زیادی از طرفداران تیم پشت درهای ورزشگاه ماندند. او اما از فینال لیگ هفتم که پرسپولیس در دقیقه 97 از سد سپاهان گذشت و ورزشگاه جایی برای سوزن انداختن نداشت ، حرفی به میان نمی آورد. از او درباره مسابقات پایمکی 90 پرسیدیم که می گوید:« حاجی جان آنها سیم کارت های بیشتری دارند!»

اما فارغ از این بحث قیمت گذاری آیا این قیمت ها را برای واگذاری تیم ، مناسب می دانید؟

راستش را بخواهید فکر می کنم یک قیمتی گذاشتند که کسی نتواند بخرد. اگر قرار است این تیم ها را نفروشیم دیگر چرا این بحث را مطرح می کنیم. من که به شخصه معتقدم در فوتبالی که هیچ درآمدی ندارد نباید برای واگذاری این تیم ها چنین سنگی انداخت. همین الان اگر شما سهام منچستر بخواهید و پول داشته باشید من می توانم همین جا با اینترنت برای تان هرچه قدر که سهام بخواهید را خریداری کنم. خصوصی سازی به آن می گویند نه اینکه ما چنین ارقامی را بگذاریم وسط که هیچ کس توان پیش آمدن هم نداشته باشد.

اما این قیمت گذاری در جلسات مشترک با خود شما نهایی شده؟

من فقط در یکی از جلساتش حضور داشتم. دو جلسه دیگر را طوری اطلاع رسانی کردند که یکبارش ما اصلا ایران نبودیم. یک بار هم که بودیم ، داشتیم با آقای کاشانی می رفتیم جلسه هیات رئیسه فدراسیون فوتبال که گفتند یک نامه آمده از سازمان خصوصی سازی . ساعت 11 صبح بود که نامه مان رسید و در آن نوشته بودند ساعت 10 صبح در سازمان خصوصی سازی جلسه بوده است.

پس معتقدید این قیمت ها باعث فروش نرفتن تیم ها می شود؟

ببینید حساب  2، 2 تا ، 4 تاست. مگر می شود کل درآمد یک تیم در سال 5 میلیارد باشد و هزینه هایش 10 میلیارد. حق پخش وجود نداشته باشد ، کپی رایت رعایت نشود و بعد 50 میلیارد هم کسی بیاید بپردازد؟ این همه پول بدهد که چه چیزی درو کند؟ با این ارقام نجومی اگر هم یک نفر بیاید تیم را بخرد و همه سهام را بخرد ، سهم هواداران کجا قرار می گیرد؟ این تیم باید 50 درصدش به هواداران و پیشکسوتان برسد و باقی سهامش هم در بلوک مدیریتی واگذار شود. این شکلی که می گویند و قیمت گذاشته اند یعنی قرار است این تیم ها فروخته نشوند. همین الان ما 2.5 میلیارد به بازیکنان بدهکاریم و جلوی ثبت قراردادهای مان را هم گرفته اند. می بینید که 500 میلیون قول داده شده از سوی وزارت ورزش هم هنوز به دست مان نرسیده و مشکلات مان یکی ، دو تا نیست.

یعنی قراردادهای تان ثبت نمی شود؟

انشاالله که این اتفاق می افتد ، یکسال استقلال و پرسپولیس از لیگ کنار می مانند. هم ما راحت می شویم و هم مردم . این طوری خیلی هم بهتر است. ما که فعلا پولی نگرفتیم. تازه الان هم از فصل قبل بدهی داریم و هم از فصل جدید موعد چک ها می رسد. مگر نمی بینید هر چند روز یک بار ، یکی از بازیکنان مان قهر می کند و به تمرینات نمی آید. این حاصل بی پولی های تیم است دیگر.

شما هم که مدام چک شخصی به بچه ها می دهید. احتمالا بزودی می افتید زندان !

نه بابا . بچه هایم خیلی محجوب هستند. اگر چک باشگاه را می گرفتند می بردند برگشت می زدند اما دل شان نمی آید چک های مرا برگشت بزنند و اینجوری ضرر کرده اند. فکر کنم سرشان کلاه گذاشته ام. ولی خلاصه اینکه باید یک فکر اساسی بشود . مشکلات مالی تیم ها اساسی است و با این شرایط مشکلات مان چند برابر هم می شود.

/ 0 نظر / 9 بازدید